Nazwa Projektu

Bezpieczne Konarzewo – montaż radarowych wyświetlaczy prędkości

 

Lokalizacja

ul. Szkolna, ul. Dopiewska, ul. Poznańska i ul.Kościelna w Konarzewie

 

Ogólny opis

Zwiększenie bezpieczeństwa na głównych drogach wjazdowych do Konarzewa, poprzez montaż radarowych wyświetlaczy prędkości. Zadaniem tych urządzeń będzie zwrócenie kierowcom uwagi na ograniczenie prędkości obowiązujące na tych drogach.

 

Szacunkowy koszt projektu

95.000 zł

 

Szczegółowy opis projektu wraz z uzasadnieniem

Projekt polega na umiejscowieniu 2 radarowych wyświetlaczy prędkości na ulicy Szkolnej oraz 2 na ulicy Dopiewskiej, a także po jednym przy wjeździe do miejscowości od Chomęcic i od Trzcielina (przy przedszkolu). Wyświetlacze będą miały za zadanie wyświetlanie prędkości kierowców, którzy znajdą się w punkcie pomiaru. Jeżeli prędkość będzie odpowiednia, będzie wyświetlany komunikat dziękujący za spokojną jazdę. W przypadku przekroczenia prędkości kierowca zostanie poproszony o zwolnienie, a jego prędkość będzie wyświetlona na czerwono wraz ze smutną minką. Ograniczenie prędkości na tych ulicach to 40 lub 50 km/h, niestety kierowcy jadący tymi drogami niejednokrotnie przekraczają to ograniczenie stwarzając realne zagrożenie dla mieszkańców tych i okolicznych ulic, a także sprawiając, że droga dzieci do szkoły staje się niebezpieczna. 

Urządzenie jest pozytywnie odbierane przez społeczeństwo ze względu na pedagogiczną a nie represyjną funkcję. Wyświetlanie aktualnej prędkości pojazdu i w razie jej przekroczenia zmiana koloru wyświetlania z zielonego na czerwony w pulsującej formie, oraz ukazanie się rzucającego się w oczy napisu „ZWOLNIJ” ma działanie psychologiczne, kierowca zdecydowanie częściej zwalnia i jedzie ostrożniej. Statystyki jednoznacznie pokazują skuteczność tych urządzeń. Przekroczenia prędkości maleją, a co za tym idzie zagrożenie wypadkowe zmniejsza się. Wyświetlacze posiadają system archiwizujący najważniejsze statystyki dotyczące prędkości pojazdów oraz natężenia ruchu. W razie wykrycia przekroczeń w określonym czasie można skierować na miejsce patrol policji, który bardziej restrykcyjny sposób zdyscyplinuje kierujących.